Krótko o stylu skandynawskim

Urządzanie wnętrz w stylu skandynawskim cieszy się niesłabnącą popularnością. Prosty, użyteczny i przyjemny dla oka z pewnością stanowi miłą alternatywę dla typowego minimalizmu wnętrzarskiego czy też tradycjnych, „polskich” wystrojów mieszkań.

Przyjrzyjmy się bliżej czym jest styl skandynawski i co stanowi o jego rozpoznawalności. 

sofa rattanowa

Przykład sofy rattanowej - naturalnie i wygodnie. Dostępne na https://shumee.pl

 

Pochodzenie

Styl skandynawski pochodzi ze … Skandynawii, a jakże. Za prekursora uważany jest szwedzki artysta malarz Carl Larsson, którego prace przedstawiające życie ludzi północy w jasnych i pastelowych barwach zaczęły inspirować dekoratorów wnętrz.

thumb_2_metalowy-stolik-kawowy-henri-druciany.jpgProsty stolik kawowy Henri z miejscem na gazety lub inne szpargały - dostępny na shumee.pl

 

Czym się wyróżnia styl skandynawski?

No dobrze, wszyscy mówią o stylu skandynawskim, ale czym on się tak naprawdę charakteryzuje? Co stanowi o wyróżnikach stylu skandynawskiego na tle innych styli aranżacji wnętrz i po czym go poznać?

Styl skandynawski to przede wszystkim prostota i użyteczność w jasnych barwach. Istotą jest rozświetlenie wnętrz dzięki zastosowaniu jasnych odcieni kolorów takich jak biel, szarość czy nawet fiolet, a także rezygnacja z firanek i zasłon w oknach.

Kolejny wyznacznik to wykorzystanie naturalnych materiałów. Meble i inne elementy wystroju powinny być wykonane z drewna, kamienia czy wikliny. Zapomnijcie o skórzanych czy sztucznych obiciach. Siedziska to naturalne tkaniny takie jak len czy wełna. Liczy się przede wszystkim ekologiczne podejście i harmonia z naturą.

Chcąc urządzić pomieszczenie w stylu skandynawskim nie można zapomnieć o ważnej kwestii jaką jest użyteczność. Skandynawowie są bardzo pragmatyczni i przejawia się to również w ich wnętrzach. Tutaj nie ma zbędnych bibelotów czy mebelków wstawionych na zasadzie „aby były”. Wszystko powinno mieć swoje konkretne przeznaczenie i zastosowanie. Nie wyklucza to jednak wygody i komfortu użytkowania, a także stosowania dodatków nawet w kontrastowych kolorach.

 

półki

Proste półki z kolorowym akcentem - dostępne na shumee.pl

 

Czy styl skandynawski sprawdzi się u mnie czyli dla kogo i za ile?

Pomijając obecnie panującą modę na styl skandynawski to jest on ponadczasowy. Sprawdzi się bardzo dobrze zarówno w przestronnych wnętrzach jak i małych mieszkankach. Pasuje do osób młodych jak i starszych. Jeśli więc cenisz sobie wygodę, prostotę i podobają Ci się powyższe przykłady to nie wahaj się. Tym bardziej, że łatwo uzyskać wspaniały efekt relatywnie niewielkim kosztem.