Telewizory - na co zwrócić uwagę przy wyborze (część 1)

Zbliża się gorący okres zakupowy. Sporo osób będzie chciało wymienić swój stary telewizor na nowy lub dokupić kolejny. Patrząc na oferty sklepowe można dostać zawrotu głowy. Modeli telewizorów dostępnych na rynku jest bardzo dużo. Dla osób niemających na co dzień do czynienia z tego typu elektroniką wybór odpowiedniego sprzętu może być twardym orzechem do zgryzienia. Czym więc się kierować i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Rozmiar ma znaczenie!

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie o jakiej przekątnej chcemy kupić telewizor i wybierzmy taki o „rozmiar” większy. Może wydawać się to niedorzecznością, ale polecamy brać jak największy telewizor. Jeśli tylko nie ograniczają nas możliwości mieszkaniowe nie do obejścia np. dokładnie wymierzona wnęka na odbiornik czy niewielki telewizorek do kuchni to polecamy interesować się dużymi ekranami. Dlaczego? Po pierwsze człowiek bardzo szybko przyzwyczaja się do dużych ekranów, po drugie jakość wyświetlanego przez telewizory obrazu jest na tyle dobra, że nawet oglądanie z bliskiej odległości nie będzie męczące.

telewizor czym się kierować

Full HD, Ultra HD czy 4k?

Jeśli przeglądałeś oferty telewizorów to na pewno spotkałeś się z w/w oznaczeniami. Są to nazwy rozdzielczości stosowanych obecnie przy produkcji telewizorów. Specjalnie pominęliśmy HD Ready, na którą również mogłeś się natknąć gdyż ta rozdzielczość to już przeszłość i nie będziemy zajmować sobie nią głowy. Przejdźmy zatem do opisu poszczególnych terminów.

  • Full HD – rozdzielczość 1980x1080 punktów, czasem stosuje się również 1080p
  • Ultra HD (występujący również pod nazwami UHD, UHDTV i tym podobnymi) – rozdzielczość 3840x2160 punktów (2160p) czyli podwojona rozdzielczość Full HD
  • 4k – rozdzielczość 4096 x 2160 (plus kilka innych rozdzielczości nieistotnych z punktu widzenia tego poradnika)

Jak więc widać większość telewizorów nie posiada pełnego 4k, mimo że terminy UHD i 4k używane są zamiennie (i tak też będziemy robić w niniejszej publikacji). Nasza rada? Nie przejmować się nazwami rozdzielczości stosowanymi przez producentów tylko patrzeć na specyfikację techniczną i stamtąd czerpać wiedzę na temat rozdzielczości ekranu.

Czy potrzebuję pełnego 4k?

Nasza odpowiedź brzmi – nie. Jeśli nie oglądasz telewizora z lupą przy ekranie to najprawdopodobniej nie dostrzeżesz różnicy pomiędzy UHD, a pełnym 4k. Jedyne co może rzucić się w oczy to format obrazu. Sprowadza się to obecności lub braku niewielkich, czarnych pasów u dołu i góry ekranu. Ich obecność zależeć będzie od rozdzielczości w jakiej podawane jest odbiornikowi źródło (czyli np. kablówka, Netflix czy film z YouTube).

Czy potrzebuję telewizora co najmniej UHD?

Nasza odpowiedź brzmi – tak! Telewizory Full HD to pieśń przeszłości. To wyższe rozdzielczości stają się obowiązującymi standardami. Nawet jeśli Twoja telewizja kablowa nie posiada żadnego kanału w rozdzielczości 4k to możesz być pewien, że wkrótce to nastąpi. 4k to również materiały z sieci pokroju YouTube, Netflix czy filmy Blu-Ray. Także o ile nie kupujesz małego telewizora 32 cale do kuchni czy pokoju dziecięcego to zdecyduj się na telewizor 4k.

 

Druga część poradnika ->