Telewizory - na co zwrócić uwagę przy wyborze (część 2)

W poprzedniej części naszego poradnika powiedzieliśmy kilka słów na temat wielkości samego telewizora, a także co nieco o rozdzielczościach. Mamy nadzieję, że w tej kwestii macie już sprecyzowane wymagania. Przejdźmy zatem do kolejnych istotnych cech telewizorów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze.

LCD, OLED, QLED?

Wymienione wyżej tajemnicze skróty to technologie, w których produkowane są matryce telewizyjne (czyli wyświetlacze lub ekrany). Krótką charakterystykę każdego z nich znajdziecie poniżej. Przy czym celowo pomijamy plazmy, które nie są już produkowane.

  • LCD – najpopularniejszy i najtańszy typ ekranów. Cechuje się średnią czernią, przeciętnym kontrastem i zniekształceniem kolorów w zależności od kąta patrzenia. Jednak spokojnie, dzisiejsze telewizory LCD posiadają takie technologie, że powyższe cechy, które mogą uchodzić za wady są zminimalizowane do akceptowalnych rozmiarów. Krótko mówiąc – dzisiejsze lcd-ki potrafią wyświetlać obraz dobrze, lub bardzo dobrze jednak i tak trochę brakuje im do …
  • OLED – coraz popularniejsza technologia, jednak nadal dość droga. Wyróżnia ją przede wszystkim świetna czerń, nieskończony kontrast i brak zniekształceń kolorów w zależności od kąta pod którym ogląda się ekran telewizora. Jako wadę należy wymienić (oprócz wysokiej ceny oczywiście) skłonność do wypalania się. Co to znaczy? W pewnym momencie na ekranie może „wypalić” się logo kanału telewizyjnego, który był namiętnie oglądany lub inne stałe elementy wyświetlanego obrazu. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na oleda.
  • QLED – stosunkowo nowy typ ekranów, któremu jednakże bliżej do lcd niż oled. Jej wyróżnikiem są tzw. kropki kwantowe, dzięki którym parametry wyświetlanego obrazu będą lepsze niż w lcd, ale i tak będą ustępować oledom.

 jaki telewizor wybrać

Który typ ekranu wybrać?

Tutaj warto zastanowić się przez chwilę nad kilkoma rzeczami. Przede wszystkim - ile tak naprawdę jesteśmy skłonni wydać na telewizor, a także na jak długo ma nam wystarczyć. Z naszych doświadczeń wynika, że telewizory lcd z wyższej półki są wystarczające dla większości użytkowników i nie należy się ich obawiać. Prezentują poprawny stosunek ceny do oferowanej jakości. Jeśli jednak możecie pozwolić sobie na więcej to bierzcie oleda i pamiętajcie, że jego wymiana może być konieczna o wiele wcześniej niż lcd.

HDR – czy to mi jest w ogóle potrzebne?

HDR (High Dynamic Range) to opcja, która sprawia że jasne kolory są jeszcze jaśniejsze, a ciemne ciemniejsze co przekłada się na bardziej realistyczny obraz. HDR można docenić jedynie „na żywo” patrząc przykładowo na filmowy zachód słońca, który autentycznie razi w oczy. Jeśli więc zastanawiasz się czy warto to zdecydowanie tak, albowiem wrażenie jest fenomenalne. Jednak nie ma róży bez kolców. Wielu producentów oferuje HDR w swoich modelach telewizorów, jednak tak naprawdę efekt ten zauważalny będzie w tych droższych modelach. Warto zwrócić uwagę, aby wartość HDR w wybieranym przez nas modelu wynosiła co najmniej 500 cd/m2.

 

<- Pierwsza część poradnika